Wielu mężczyzn ma problem z bezpośrednim wyrażaniem uczuć. Wstydzimy się naszych emocji, dusimy je w sobie. Podobnie jest wtedy, kiedy coś zaczyna psuć się w relacji z naszą matką. Mama to jedna z najważniejszych osób w naszym życiu, niestety, często także w dorosłości, popadamy z nią w konflikt. Jak naprawić relację syn-matka, by cieszyć się rodzinnym spokojem?
Relacje syna z matką
Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że relacja matki z synem ma inny charakter niż emocjonalny związek z córką. Od wieku dziecięcego przyglądamy się naszej mamie, przez wiele lat konstruując na jej podstawie nasz obraz kobiecości. Dlatego prawidłowe relacje między matką a synem mają wielki wpływ na twoje późniejsze wybory wśród płci przeciwnej. To, jak traktowała nas matka w okresie dzieciństwa ma także wpływ na takie sfery naszej psychiki jak:
- pewność siebie
- asertywność
- traktowanie kobiet
- empatia
Jeśli od początku swego dzieciństwa matka zaniża naszą wartość lub wciąż nas krytykuje, zaczyna tworzyć toksyczną relację. Jak rozpoznać, że nasza więź zmierza w złą stronę?
Trudne relacje z matką
Z reguły matki dzielą się na te, które są wobec swoich synów nadopiekuńcze i te, które dają im zbyt wiele wolności. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z tzw. maminsynkiem, a w tym drugim z wycofanym samotnikiem lub buntownikiem. Wszystkie skrajności są złe. Nawet to, że matka wciąż dba o nasz komfort, na szerszą skalę szkodzi synowi. Potrzebujemy balansu, by prawidłowo się rozwijać lub w dorosłym życiu spokojnie żyć.
Nadmierna opiekuńczość rzutuje na całe nasze życie. W dzieciństwie wciąż jesteśmy blokowani i kontrolowani, co nie rozwija naszego indywidualizmu. Taka postawa sprawia, że w dorosłym życiu wielu mężczyzn nie potrafi działać samodzielnie, późno wyprowadzają się z domu. Także wybór odpowiedniej partnerki i wspólne spotkania z matką stają się niezwykle trudne. Nadopiekuńcza matka często bezpodstawnie krytykuje naszą wybrankę, sprawia, że zaczynamy wątpić w nasze wybory, a my jesteśmy rozdarci między matką a partnerką. Jeśli więc twoja mama wciąż dzwoni do ciebie i szczegółowo chce kontrolować każdy aspekt twojej dorosłości – pamiętaj, że nie jest to prawidłowa relacja.
Z kolei matki, które nie interesują się swoimi synami, także mają negatywny wpływ na związki z synem. Dziecko potrzebuje uwagi, opieki. Jeśli wciąż stawia się na jego indywidualizm i zbyt szeroką wolność, nie zapewnia się mu bezpieczeństwa i stabilizacji. Wiele matek, w dzieciństwie dobrze opiekowało się dzieckiem, ale kiedy syn stał się dorosły, zajęły się własnym życiem, unikając z nim kontaktu. Tymczasem, aby mieć zdrowe relacje z matką, potrzebujemy jej także po skończeniu 18. roku życia.
Rozmowa jest kluczem
Skoro już zauważyliśmy toksyczny charakter naszych relacji z matką, czas na działanie. Przede wszystkim postaw na szczerą rozmowę z mamą. Wyrzuć z siebie, latami skrywane, emocje. Wysłuchaj także zdania mamy. Kiedy już ustalicie, czego oczekujecie od tej relacji, porozmawiajcie o tym, jak spełnić wasze oczekiwania. Oczywiście musicie pójść na kompromis. Potem starannie pielęgnujcie wypracowane zasady, by wciąż pamiętać o tych ustaleniach.
Bardzo dobrym sposobem na poprawę relacji z mamą jest pokazanie, że o niej pamiętasz. Dzwonisz lub odwiedzasz ją podczas urodzin, imienin, ważnych uroczystości. Nie zapominasz o Dniu Matki. Jeśli chcesz przeczytać o tym, jakim prezentem zaskoczyć mamę w dniu jej święta, zapoznaj się z tym artykułem: https://casual-men-style.blogspot.com/2022/04/jaki-prezent-na-dzien-mamy.html
Co zbliża ludzi? Wspólne doświadczenia. Zaplanujcie wspólną wycieczkę, podróż w ukochane miejsca z okresu dzieciństwa. Wyjdźcie razem na koncert, spektakl czy kolację i małymi kroczkami napiszcie nową, zdrową historię waszej relacji.
Czasami naprawdę wystarczy jeden telefon, drobne okazanie troski o zdrowie mamy, by poprawić naszą relację z matką. Nie zapomnij jednak, że kluczem do wszystkiego jest szczera rozmowa! Bez niej nawet najdroższy wspólny wyjazd spełznie na niczym.